+420 739 095 822
 
 
 
Stampo-inter s.r.o. - zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu s Ruskem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
spodni_stin
 

Aktuality

 
 

Můj Dněpropetrovsk


Před pár dni jsem se vrátila ze svého rodného města Dněpropetrovska. Města, kde jsem se narodila, dospěla, vystudovala Univerzitu a získala první životní a pracovní zkušenosti.
Pro velkou část veřejnosti v České republice a ve světě je Dněpropetrovsk poměrně málo známe město i přesto, že patři mezí pět měst-"milionniků" Ukrajiny a bylo a zůstává její průmyslovým srdcem, důležitou dopravní tepnou a centrem vysokoškolského vzdělání. Milovnici fotbalu si určitě vzpomenou na FC Dněpr, který se v r. 2015 stal finalistou Evropské Ligy. Objasnit tento fakt lze jednoduše. Díky velkému množství strategických objektů, výzkumných ústavů a hlavně závodu JUMZ, kde se vyráběly kosmické rakety, mělo město po dlouhou dobu status "zakrytého goroda", t.j. města kam nesměli cizinci.

Město žilo aktivním životem, ale zároveň jakoby neexistovalo. Na mapách se zobrazovalo stejně malým písmenkem, jako nějaké bezvýznamné selo. První cizinci se podívali do města přibližně v r. 1985 ne-li později.

I přesto, že se dnes situace změnila - ve městě pracuje a studuje spousta cizinců, neustále slyším od lidi: Dněpropetrovsk? Kde to je? Podkarpatská Rus to asi není? Podkarpatská Rus to opravdu není, poněvadž od Podkarpatské Rusi jsme 1000 km daleko. Zato Dněpropetrovsk je pouhých 200 km od válečného Donecka a Luganska.

Dnes Vám nabízím soubor fotografických záběrů, který jsem nazvala Můj Dněpropetrovsk. Myslím si, že trochu líp vystihuje dnešní život města, než oficiální záběry, kterých je všude dost. Neměla jsem v úmyslu zkrášlovat nebo dramatizovat situaci. Spíše jsem fotila to, co mne překvapilo nebo se mi líbilo.

 
1-2 To, co kdysi bylo strašně tajné a o čem se nemluvilo nahlas, dnes je vystaveno v centru města. Kosmické rakety.
3 Kdysi Dněpropetrvsk se pyšnil názvem "Město fontán". Dnes spousta jich nefunguje, některé se namrtvo zabetonovaly, ale zlomek staré krásy se ještě dá najít. Fontana v parku Mládeže ( dříve - park Lenina )

4-5 Ve městě vznikají luxusní čtvrti, včetně vlastního SOHO.

6 V supermarketu s potravinami o víkendech dávají klasiku. Asi pro to, že v ceně výrobků jsou zahrnuty vstupenky do filharmonii. Sortiment toho to supermarketu jednoduše strčí za klobouk jakýkolív obyčejný supermarket i gurmánský market v Čechách.

7 Moderní architektura ve městě sousedí s typickou stalinskou výstavbou. Obytné domy "stalinské" výstavby pořád jsou velmi populární.

8-11 Různé tváře města. Centrum města, ulice Jakova Samarskoho. Všechny fotky z jednoho místa, jen jsem se otáčela.

12 Nábřeží Dněpra zůstává oblíbeným místem odpočinku, procházek a flirtu.

13 Miluji Dněpr. Moc mi chybí.

 
 

 

Prezentace nového auta BMW 7


Dne 18. listopadu jsme se účastnili prezentace nového auta BMW 7, pořadaného spol. Stratos Auto v jizdárně Pražského Hradu. Fotografie z akce si prohlédněte zde
 
 

 

Ruština pro pokročilé


Nový rusko-český slovník. Jak jde dopředu život, tak se mění jazyk. V současné době ruština a ruští manažeři disponují velkým množstvím diplomatických výrazů, kteří mají zdánlivě jednoduché znění, ve skutečnosti nabízí celou škálu významů, o kterých není špatné vědět. Níže uvádím nejrozšířenější z nich.
 
VýrazKde a kdy se používáInterpretaceJak reagovat
Я Вас услышалPo vyslechnutí vaši nabídky v osobním rozhovoru nebo po telefonuOd "Vaše nabídka je velice zajímavá, budeme pracovat dál", do "Pro nás to nejspíše nebude nic zajímavého, neotravujte."Zkuste specifikovat další kroky ve vaši komunikaci. V každém případě nevzdávejte se hned.
Мы изучим ваше предложение и свяжемся с ВамиTelefonická a písemná komunikaceDoslova: prozkoumáme vaši nabídku a spojíme s Vámi. Realita – po pěti minutách nebudu vědět kde to mam.Kontaktujte osobu znova nejpozději do 48 hodin a zjistěte zda nabídku skutečně prostudovali a domluvte další kroky.
Я передам ваше предложение мэнеджеру, который занимается этим направлениемOsobní komunikace, nejčastěji – na výstavách a jiných akcích.Pokud po vrácení z akce budu vědět, kde to mám a nezapomenu na Vás.Vyžádat bližší informace o příslušném manažerovi, rozhodně nepočítat s tím, že se Vám někdo v dohledné době sám ozve. Vše je na Vás, držte proces komunikace ve svých rukou.
Мы оплатили Ваш инвойс уже 5 дней назад. Деньги с минуты на минуту будут у Вас, отправляйте товар. Говорится очень уверенным и правдивым голосом.Telefonická komunikacePo skončení hovoru s Vámi skočím do účtárny zjistit, jak to vypadá s platbou. Trpělivě čekejte na peníze. Rozhodně neposílat „tovvár“ dřív, než uvidíte peníze na účtě.
Мэнеджер, который с Вами работал – уволился, новый еще не вошел в курс дела.Telefonická a písemná komunikaceDoslova: manažer, se kterým jste se pokoušel navázat vztahy, odešel, nového nemáme, nebo neví, která bije. Realita: pošlete veškeré podklady znovu a začněte vše od nuly.Jedná z nejhorších variant. Je nutné vědět, že ve státech SNS lide opouštějí pracovní místa ze dne na den, není zvykem předat materiály novému kolegovi. Obchodního manažera čeká těžký úkol. Proces «войти в курс дела» může trvat i několik měsíců.